Почетна Заштита породице
Насиље у породици је понашање којим један члан породице угрожава телесни интегритет, душевно здравље или спокојство другог члана породице.
Насиље у породици појављује се у различитим облицима и укључује физичко насиље, сексуално насиље, психичко насиље и економско насиље.
Такође је важно поменути пасивно злостављање, један посебан вид насиља у породици који није лако уочити, а који обично води у физичко насиље. Овај вид насиља врло је суптилан и укључује виктимизацију, двосмислености, запостављање, духовно и интелектуално злостављање.
Насиље у породици има неколико димензија:
Насиље у породици је санкционисано Породичним законом РС и Кривичним законом РС
Порoдични закон Републике Србије
Члан 197
Насиље у породици је понашање којим један члан породице угрожава телесни интегритет, душевно здравље или спокојство другог члана породице.
Члан 198
Против члана породице који врши насиље суд може одредити једну или више мера заштите од насиља у породици, којом се привремено забрањује или ограничава одржавање личних односа са другим чламом породице.
Мере заштите од насиља у породици су:
Издавање налога за исељење из породичног стана или куће, без обзира на право својине односно закупа непокретности;
Издавање налога за усељење у породични стан или кућу, без обзира на право својине или закупа непокретности;
Забрана приближавања члану породице на одређеној удаљености;
Забрана приступа у простор око места становања или места рада члана породице;
Забрана даљег узнемиравања члана породице;
Мера заштите од насиља у породици може трајати највише годину дана.
Члан 199
Мера заштите од насиља у породици може се продужити све док не престану разлози због којих је донета.
Кривични законик Републике Србије
Члан 194
Ко применом насиља, претњом да ће напасти на живот или тело, дрским или безобразном понашањем угрожава спокојство, телесни интегритет или душевно стање чланова своје породице, казниће се законом од три месеца до три године.
Ако је при извршењу дела из става 1. овог члана коришћено оружије, опасно оруђе или друго средство погодно да тело тешко повреди или здравље тешко наруши, учинилац ће се казнити затвором од шест месеци до пет година.
Ако је услед дела из ст. 1. и 2. овог члана наступила тешка телесна повреда или нарушавање здравља или су учињена према малолетмом лицу, учинилац ће се казнити затвором од три до пет година.
Ако је услед дела из ст. 1. 2. и 3. овог члана наступила смрт члана породице, учинилац ће се казнити казном затвора од три до пет година.
Ко прекрши мере заштите од насиља у породици које му је суд одредио на основу закона, казниће се затвором од три месеца до три године и новчаном казном.
Шта урадити у ситуацијама насиља?
Укључите се у третман починиоца насиља у породици који се реализује кроз форме индивидуалног и групног рада у Саветовалишту за брак и породицу.